Co rodzic winien wiedzieć

ZAWSZE MIEJ POZYTYWNE NASTAWIENIE.
Rodzice nie zawsze zdają sobie sprawę z tego, że podczas meczu dzieci dają z siebie wszystko, a gra w piłkę nożną wcale nie jest taka łatwa jak się wydaje. Dlatego należy wstrzymać się od negatywnych komentarzy (zachować je dla siebie) i zawsze wspierać i dopingować drużynę.

NIE ODBIERAJ TRENEROWI JEGO ROLI.
Instrukcje i korekcja gry należą do trenera. To on decyduje o stylu w jakim gra drużyna. Dlatego rodzice nie powinni ingerować w nie ciągłymi uwagami typu "podaj", "idź do przodu", "wróć", "strzelaj" itp. rodzice mogą zaburzyć wewnętrzną komunikację między zawodnikami.

POHAMUJ SIĘ OD KOMENTARZY NA TEMAT ZAWODNIKÓW DRUŻYNY PRZECIWNEJ. SZANUJ SĘDZIEGO.
Każdy człowiek popełnia błędy, tym bardziej sędziowie piłkarscy, którzy mają zaledwie ułamki sekund na podjęcie decyzji. Jeśli trener będzie miał jakieś uwagi do pracy sędziego niech mu sam o tym powie. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się aby sędzia zmienił decyzję pod wpływem komentarzy rodziców, a podgrzewa to niepotrzebnie atmosferę.

LEPIEJ ODPUŚĆ SOBIE "WOJNĘ SŁOWNĄ" Z RODZICAMI DRUŻYNY PRZECIWNEJ.
Z tymi samymi drużynami dzieci będą grać przez kolejnych kilka lat. Wyniki poszczególnych meczy być może pójdą w zapomnienie ale ewentualne sprzeczki, incydenty na pewno pozostaną w pamięci.

GRA MA BYĆ DLA DZIECKA ZABAWĄ, A NIE WALKĄ O WYNIK.
Wiadomym jest, że zwycięstwo zawsze bardziej cieszy niż porażka. Motywację do gry młodzi zawodnicy powinni czerpać nie z nagrody oferowanej za wygraną, lecz z radości jaką daje im gra i miłości do piłki nożnej. A apogeum szczęścia nadchodzi kiedy rodzic czerpie taką samą przyjemność z gry swojego dziecka.
Jeżeli dziecko będzie miało wytykane błędy za każdym razem, będzie grało bez swobody. A wysłuchując przed meczem i po meczu kazań na temat swojej gry na pewno będzie skupiało się najbardziej na tym, aby nie popełnić błędu. Krzykiem na pewno niczego dobrego nie zdziałamy!!!
Dlatego rodzicom chcącym wesprzeć swoje pociechy i pomóc im w czerpaniu radości z tego co robią proponujemy używanie 6 prostych zdań:

Przed meczem:
1. Kocham Cię.
2. Powodzenia.
3. Baw się dobrze.

Po meczu:
1. Kocham Cię.
2. Wspaniale się oglądało jak grałeś.
3. Co chciałbyś zjeść?

SZANUJ RÓŻNORODNOŚĆ!